, 2022/3/7

A terhesség és az anyaság sok változást hoz az életedbe. Ha ez a második vagy harmadik gyermeked, talán tudod, mire számíthatsz. Ha azonban ez az első gyermeke, a változások nyomasztóak lehetnek. A tested és a szokásaid megváltoznak, amikor terhes leszel, és újra megváltoznak, miután megszülettél. Van azonban egy dolog, ami nem változik a szülés után sem: az egészséges táplálkozás fontossága.

breastfeeding diet tips

Különösen, ha szoptatod az új babádat, valószínűleg számos kérdésed van az étrendeddel kapcsolatban - miben kell változnod, mit kell és mit nem szabad enned, és mennyit kell enned. Az étrend átalakításával kapcsolatban az a jó, hogy sosem késő elkezdeni. Ráadásul, ha túlélted a terhességi sóvárgást, és tökéletesítetted az egészséges terhességi étrendedet, örömmel fogod tudni, hogy az egészséges szoptatási étrend sem sokban különbözik ettől. Van azonban néhány olyan része az étrendednek, amelyre érdemes lesz odafigyelned, amíg a babád szoptat. Ezek közül a legfontosabb a naponta elfogyasztott mikrotápanyagok mennyisége. Ne aggódj, ha ezen a ponton egy kicsit össze vagy zavarodva.

Tippek az egészséges szoptatós étrendhez

Sok gyümölcsöt és zöldséget egyél

A gyümölcsök és zöldségek minden egészséges étrend sarokkövei - legyen szó terhességről, szoptatásról vagy másról. A gyümölcsök olyan vitaminokat biztosítanak, mint a B1-, B2-, B6- és C-vitaminok, amelyek segítenek az egészség megőrzésében, és szükségesek a tejtermeléshez. Ezenkívül az olyan gyümölcsök, mint az alma, a banán, a narancs és a szőlő antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek megszabadítják a szervezetet a szabad gyököktől, amelyek felhalmozódhatnak és hosszú távú károkat okozhatnak. Ja, és ne feledkezzünk meg a rostokról sem.

A rostok segítenek a szervezetednek felszívni a vitaminokat és ásványi anyagokat, miközben az emésztési folyamatot is segítik. Mint láthatod, a gyümölcsök tele vannak szinte mindennel, amire a szervezetednek szüksége van ahhoz, hogy egészséges maradjon. A zöldségek szintén olyan tápanyagokat biztosítanak, amelyek létfontosságúak az egészséges szoptatós étrendhez. A zöld leveles zöldségek, mint a spenót, a brokkoli, a kelkáposzta és a spárga gyakran olyan tápanyagokat biztosítanak, amelyeket más ételek egyszerűen nem.

A zöldségek például a kálium, a folsav és az A-vitamin elsődleges forrásai, amelyek mind hozzájárulnak a sejtek egészséges működéséhez és osztódásához.

Javasoljuk, hogy a tápanyagok megfelelő egyensúlyának biztosítása érdekében naponta legalább három adag gyümölcsöt és zöldséget fogyassz. Mindezek a vitaminok és ásványi anyagok hozzájárulnak a lehető legegészségesebb anyatej előállításához, ugyanakkor megadjákneked az újszülött minden igényének kielégítéséhez szükséges energiát.

Egy kis sovány fehérje hosszú utat tesz meg

A sovány fehérje biztosítja azt a kilenc esszenciális aminosavat, amelyet a szervezeted nem képes saját maga előállítani, és amely a legtöbb élelmiszerben nem áll rendelkezésre. A sovány fehérjeforrások közé tartoznak az olyan élelmiszerek, mint a csirke, a hal, a tojás, a tej, a joghurt, a sajt, a quinoa és a szója. Az egészséges szoptatási étrendhez minden nap három adag sovány fehérjét fogyassz. Ez körülbelül egy csésze joghurtot jelent reggelire, néhány uncia csirkét a salátán ebédre, és néhány uncia steaket vagy halat vacsorára.

Ne feledd, hogy a szervezet a felesleges fehérjét testzsírként raktározza el, így a napi ajánlott mennyiség túllépésének nincs igazán előnye. Ha már a zsírraktározásról beszélünk, valószínűleg már elgondolkodtál azon, hogyan fogod leadni a terhességi súlyodat, és hogyan fogod csökkenteni a terhességi csíkok megjelenését. Ne feledd: légy türelmes, és törekedj a terhességi súlyának fokozatos leadására.

Baba szakértő tippje: Használd kismama termékeinket a terhességi csíkok ellen, miközben azon dolgozol, hogy újra formába lendülj! Ez a termékcsalád tartalmazza a terhességi csíkok elleni krémünket, a terhességi csíkok elleni olajunkat és a testfeszesítő gélünket. A krém és az olaj tökéletes nappali és éjszakai bőrápoló kúrát alkot, míg a Testfeszesítő gél az egész testet hidratáltan és feszesebben tartja!

A szoptatás sokat követel a szervezetedtől, és körülbelül 500 kalóriával többet kell enned, mint a terhesség előtti étrendedben. Ha a fogyás a célod, beszélj orvosoddal arról, hogyan találhatod meg az egyensúlyt a fogyás és az elegendő táplálkozás között, hogy szoptatós babádnak is megadhasd, amire szüksége van.

Kiegyensúlyozott étrend fenntartása

Próbálj meg kiegyensúlyozott étrendet tartani. Ha teheted, naponta legalább három teljes értékű étkezést fogyassz, valamint változatos, egészséges ételeket és uzsonnákat. Lehet, hogy hat kisebb étkezés jobban megfelel neked.

Hogyan kell büfiztetni a babát

Igyekezz változatos gyümölcsöket és zöldségeket, sovány fehérjéket és teljes kiőrlésű gabonaféléket fogyasztani, miközben korlátozod az üres kalóriatartalmú nassolnivalókat. Tartsd könnyen elérhető helyen az egészséges rágcsálnivalókat, gyümölcsöket és a már feldarabolt zöldségeket, így nagyobb valószínűséggel fogod megragadni őket uzsonnára egy süti vagy egy zacskó chips helyett.

Adj hozzá halat az étrendedhez

Adj hozzá halat a heti étkezési terveidhez. Ha szívesen fogyasztasz halat, a tenger gyümölcsei egészséges fehérjeforrást jelentenek, amely emellett esszenciális omega-3 zsírsavakkal is ellátja neked. Hetente két-három alkalommal nyugodtan fogyaszthatsz különböző alacsony higanytartalmú tengeri herkentyűket, például lazacot, könnyű tonhalkonzervet, harcsát, tilápiát, tőkehalat, garnélarákot, rákot, tintahalat és kagylót.

Elég kalóriát kapj

Naponta elegendő kalóriát kell bevinni. A szoptatás és az anyatej előállítása sok energiát emészt fel. Ezért a szoptatás ideje alatt naponta körülbelül 500 kalóriával több kalóriát kell bevinni. Nos, milyen kalóriákról beszélünk itt? A gyorskaja sok kalóriát tartalmaz, de ezek a kalóriák nem táplálóak. Tehát nem ilyenre van szükséged. Néha-néha még mindig ehetsz egy kis junk foodot, de próbáld meg a legtöbb plusz kalóriát egészségesebb ételek és rágcsálnivalók révén bevinni.

Tejtermelő ételek fogyasztása

Egyél néhány tejtermelő élelmiszert. Számos egészséges étel és nasi, amelyet napközben választhat, szintén elősegíti az egészséges anyatejellátást. A zabpehely, a csicseriborsó (humusz), a sötétzöld zöldségek és a mandula mind olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek támogatják a tejtermelést, miközben kiváló kiegészítői az egészséges szoptatási étrendnek.

Korlátozz néhány élelmiszert

Vedd figyelembe a családban előfordult allergiákat, és korlátozd bizonyos élelmiszerek és anyagok fogyasztását. Ha a családodban erősen előfordult ételallergia, ekcéma vagy asztma, beszélj orvosoddal vagy regisztrált dietetikussal. Lehetnek olyan élelmiszerek, például tejtermékek, földimogyoró vagy kagylófélék, amelyek fogyasztását el kell kerülni, hogy megelőzd a hasmenést, a kólikához hasonló tüneteket, kiütéseket és allergiás reakciókat a babánál.

Maradj hidratált

Az anyatej nagyrészt vízből áll. A szoptatás - különösen a leengedési reflex - pedig szomjúságérzetet okozhat. Ezért sok folyadékot kell innod. Igyál eleget, hogy szomjad oltsd, és igyekezz naponta legalább nyolc pohár vizet vagy más egészséges italt fogyasztani. Jó ökölszabály, hogy minden alkalommal igyál egy pohár vizet, amikor szoptatod a babádat. Ez körülbelül napi 8-12 alkalommal kell, hogy legyen, így biztosan fedezve. Ha nem viszel be elég folyadékot, az kiszáradáshoz és székrekedéshez vezethet. Ez az anyatejellátás csökkenését is okozhatja.

Vedd be a vitaminokat

Bár az egészséges szoptatási étrend tartalmazza az összes szükséges vitamint és tápanyagot, továbbra is szedheti a terhesvitaminokat. Ne feledd azonban, hogy a vitaminok nem helyettesíthetik az egészséges étrendet, csak kiegészíthetik azt. Másrészt a vitaminokra szükség lehet, ha vitaminhiányban szenvedsz, vegetáriánus vagy vegán étrend mellett szoptatsz, vagy ha fogyókúrás műtéten estél át. Orvosod tájékoztatni fog, hogy milyen kiegészítő vitaminokat kell szedni.

Legyél óvatos a diétákkal

Legyél óvatos a diétákkal. Ha aggódsz a gyermeked születése utáni fogyás miatt, nem vagy egyedül. Ez gyakori aggodalom az anyák körében. Azonban nem szabad túl hamar fogyókúrába kezdeni, ha szoptatsz. Nem egészséges szigorú kalóriacsökkentő diétába kezdeni, vagy fogyókúrás tablettákat és fogyókúrás gyógynövényeket szedni, amíg szoptatsz. Ez káros lehet rád és a babádra nézve is.

De amint a szervezeted meggyógyul a szülésből, és az anyatejellátásod megteremtődik, az orvosod javasolhat egy egészséges étrendet és edzésprogramot, hogy segítsen elérni a célsúlyodat. Természetesen ésszerűen kell eljárni, és nem szabad elfelejteni, hogy kilenc hónapba telt, mire eljutottál oda, ahol most vagy, ezért legalább ennyi időt adj magadnak arra, hogy visszatérj oda, ahol szeretnél lenni.

Nem kell szigorú diétát tartanod, ha szoptatsz. Nagyjából azt ehetsz, amit csak akarsz, beleértve a fűszeres ételeket, a csokoládét és a fokhagymát is. Akár egészségtelen ételeket is ehetsz, és megihatod a reggeli kávét. A legfontosabb, hogy ne vidd túlzásba. Egyél annyi egészséges ételt, amennyit csak akarsz, de a finomságokat és a nem túl egészséges ételeket mértékkel fogyaszd.

Korlátozza a koffeint és hozzáadott cukrot tartalmazó italokat.

Kérdezd meg orvosod, hogy a koffein biztonságos-e a te számodra. Szoptatás alatt általában napi legfeljebb 300 milligramm koffein fogyasztása biztonságos (ez a mennyiség körülbelül 3 csésze kávéban van) - de orvosod javasolhat kevesebbet is.

Korlátozd a hozzáadott cukrot tartalmazó italok, például az üdítők, sportitalok és energiaitalok fogyasztását.

Fontold meg az alkohol kerülését.

Az alkoholfogyasztás mellőzése a legbiztonságosabb megoldás a szoptatós anyák számára. Ha szoptatás közbeni alkoholfogyasztáson gondolkodsz, először beszélj az orvosoddal. Ha úgy döntesz, hogy alkoholt iszol, kövesd ezeket a biztonsági tanácsokat.

Csak mértékkel igyál - nők esetében ez napi 1 italnál nem többet jelent. Általában 1 ital egy üveg sörnek, egy pohár bornak vagy egy feles szeszes italnak felel meg. Ne feledd azonban, hogy sok italban sokkal több alkohol van, mint egy normál adagban. Tudj meg többet arról, hogy mi számít szabványos italnak.

Ha inni akarsz, csak szoptatás után tedd - ne előtte.

Várj legalább 2 órát az ital elfogyasztása után a szoptatással vagy a pumpálással. Ez időt ad a szervezetének, hogy lebontsa az alkoholt, így kevesebb alkohol lesz az anyatejben.