, 2022/3/10
Álmodsz egy olyan fogyókúráról, amely nem jár kalóriaszámolással, és lehetővé teszi, hogy azokat az ételeket fogyaszd, amelyeket szeretsz? A Harcombe-diéta lényege, hogy valóban annyi ételt fogyaszthatsz, amennyit csak akarsz, anélkül, hogy össze kellene számolnod a kalóriákat: lazacot, csirkés kevergetve sült csirkét, tojást... és később még tésztát, sajtot, gyümölcsöt, étcsokoládét és vörösbort is!
Zoë Harcombe táplálkozási szakértő, aki 20 éve kutatja a fogyást és a túlevést, három olyan gyakori egészségügyi állapotot azonosított, amely étel utáni sóvárgást okoz: A legmeglepőbb felfedezés, amit Zoë a kutatásai során tett, az volt, hogy ezeket a betegségeket gyakran a jelenlegi táplálkozási tanácsok követése okozza. Ha megpróbálunk kevesebbet enni, zsírszegényen étkezni vagy kalóriákat számolni, akkor három dolog történik:
1. Több szénhidrátot és kevesebb zsírt fogsz enni.
2. Minden nap ugyanazt fogja enni (hogy a lehető legtöbb ételt a lehető legkevesebb kalóriáért kapja).
3. Gyengíteni fogod az immunrendszeredet (mivel nem fogyasztasz elég kalóriát, zsírt és tápanyagot).
Ezek a tényezők az étrendedben és a tápanyagbeviteledben közvetlenül Candida albicanshez, ételintoleranciához és hipoglikémiához vezetnek.
Tehát azzal, hogy alacsony kalóriatartalmú diétába kezdesz, Zoë szerint valójában ételfüggővé válhatsz!
A Harcombe-diéta foglalkozik ezekkel a kérdésekkel, és lehetővé teszi, hogy kalóriaszámlálás nélkül étkezzünk, miközben fogyni is tudunk. Az ötödik nap után elkezdheti a diéta második fázisát, amelyet az alábbiakban ismertetünk. Olvasson tovább, hogy megtudja, hogyan működik a Harcombe-diéta ötnapos terve...
1. fázis
1. nap
Reggeli: Szalonna és tojás
Ebéd: Lazac steak zöldségválasztékkal (nem burgonyával vagy gombával) és egy nagy salátával; természetes élő joghurt.
Vacsora: Barna rizs (50 g szárazanyag) és zöldség (nem burgonya vagy gomba) olívaolajban kevergetve sütve.
2. nap
Reggeli: 100 g barna rizspehely (a szupermarketek gluténmentes részlegéből) vízzel (nem tejjel).
Ebéd: Saláta Niçoise: egy konzerv tonhal vagy tonhal steak salátaágyon. A keményre főtt tojás, az olajbogyó és a szardella opcionális. Olívaolaj és fekete bors az öntethez.
Vacsora: Hús (steak, vagy sertésszelet, vagy bárány stb.) tetszőleges mennyiségű zöldséggel (nem burgonya vagy gomba) és salátával.
3. nap
Reggeli: Sima vagy sonkás omlett (a sonka csak sonkát és vizet tartalmazzon, ne legyen hozzáadott cukor stb.) 2-3 tojásból, egy kis vajból, ½ tk fűszernövényekből, őrölt fekete borsból, apróra vágott sonkából (nem kötelező).
Ebéd: Olívaolajban kevergetve sült csirke- és/vagy marhahúscsíkok zöldségekkel (nem burgonyával vagy gombával).
Vacsora: Töltött paprika: 50 g száraz súlyú barna rizst megfőzünk, apróra vágott vegyes zöldségeket (nem burgonyát vagy gombát) olívaolajon megpirítunk, majd a rizst és a zöldségeket összekeverjük, és megtöltünk egy kimagozott paprikahéjat. Közepes hőmérsékletű sütőben 20-30 percig sütjük, amíg a paprika puha nem lesz.
4. nap
Reggeli: (tegye a száraz zabot egy tálba, és öntsön rá forró vizet a kívánt állagúra).
Ebéd: Séf saláta: salátalevelek, reszelt sárgarépa és cékla nagy keveréke - legyen igazán kreatív, felvágottal és/vagy keménytojással. Olívaolaj és fekete bors az öntethez
Vacsora: Egy nagy egész hal, például pisztráng vagy makréla, sok zöldséggel (nem burgonyával vagy gombával) és salátával.
5. nap
Reggeli: Rántotta (pirítós nélkül) vagy lágytojás nyers zöldséges "katonákkal".
Ebéd: Sült vagy grillezett csirke salátával és/vagy zöldséggel (nem burgonyával vagy gombával).
Vacsora: 50-75 g száraz súlyú rizstészta paradicsommártásban: egy hagymát és egy gerezd fokhagymát pirítsunk meg olívaolajon, adjunk hozzá egy doboz paradicsomot, 2 tk bazsalikomot és fekete borsot. Pároljuk, amíg a tészta elkészül.
Az 1. fázis szabályai
● Hacsak nincs meghatározva, egyél annyit, amennyit szeretnél, hogy ne érezd magad éhesnek.
● Korlátlanul ehetsz feldolgozatlan húst, halat, tojást, salátákat és zöldségeket, kivéve a burgonyát és a gombát. A gomba táplálja a Candida albicans-t, a burgonya pedig nagyon magas szénhidráttartalmú, így elősegíti a Candida albicans és a hipoglikémia kialakulását. Az olajbogyó és a paradicsom szintén megengedett, csakúgy, mint a főzéshez és az öntetekhez használt olívaolaj.
● Napi 50 g barna rizst vagy rizstésztát vagy 75 g zabkását fogyaszthatsz.
● Nem megengedett a koffein fogyasztása. De naponta kb. 1,5 liter vizet, gyógyteát, koffeinmentes teát vagy kávét (tej nélkül) kell inni.
● És semmi édesítőszer vagy cukormentes ital - ezek a cukorhoz hasonlóan stimulálhatják az inzulinmechanizmust, és csak állandósítják az édes dolgok iránti vágyat.
● Hacsak nem szerepel, minden étel bármilyen módon - sülve, sütve, grillezve, sütve, párolva stb.
● Az étkezések között nassolhatsz zöldségkrumplival vagy természetes élő joghurttal, de próbálj meg hozzászokni, hogy naponta csak három nagy főétkezést fogyassz, hogy a szervezetednek legyen ideje megfelelően megemészteni azokat. Az étkezések legyenek minél rendszeresebbek, hogy a szervezet ne érezze szükségét az ételek elraktározásának.
● Ha a rögzített tervet követed, bármelyik étkezést felcserélheted - mindaddig, amíg csak napi egy étkezésen rizst, rizstésztát vagy zabkását fogyasztasz.
A 2. fázis szabályai
● Az 1. fázist addig folytathatod, ameddig csak akarod, de öt nap után áttérhetsz a 2. fázisra, amely egy kicsit kevésbé korlátozó.
● Kövesd ezt a három szabályt, és haladj tovább a természetes testsúlyod felé. Ha már ott vagy, megtanulod, hogyan kell "csalni", hogy azt egyél vagy igyál, amit csak akarsz, anélkül, hogy a leadott súlyodat visszahoznád:
● Ne fogyassz feldolgozott élelmiszereket - csak valódi ételeket. A narancs például fán terem, a dobozos narancslé nem. A halak úsznak a tengerben; a halrudacskák nem - érted a lényeget!
● Ne keverd a zsírokat és a szénhidrátokat ugyanabban az étkezésben - ezt az elvet az 1. fázisban vezettük be. A lehető legegyszerűbben fogalmazva: a szervezeted az elfogyasztott szénhidrátokat energiaként használja fel, a zsírt pedig elraktározza későbbre. A zsírraktározáshoz inzulinra van szükség, az inzulin pedig csak akkor szabadul fel, ha szénhidrátot ettél.
● Ne egyél olyan ételeket, amelyek a sóvárgást okozzák. A fenti első szabály a leggyakrabban sóvárgó ételek 90 százalékát kiiktatja az étrendjéből (kekszek, sütemények, édességek, cukros gabonafélék stb.).
● A Candida albicans kordában tartása érdekében a 2. fázisban még néhány hétig tartózkodj az ecetes/pácolt ételektől, a gombától és a kéksajtoktól, a gyümölcsöket pedig korlátozd napi két darabnál nem többre. Az Egyesült Királyságban a leggyakoribb ételintolerancia a búza, ezért a 2. fázisban tanácsos a búzától távol maradnia, és a 2. fázisban a barna rizs, a sült burgonya, a rizstészta, a quinoa és a kuszkusz legyen az alapvető szénhidrát. A hipoglikémia miatt általában ügyelj a szénhidrátbevitelre - minél több "zsíros" ételt fogyasztasz, annál jobb.
Mit kell enni mindkét fázisban
Zsíros ételek
● Bármilyen feldolgozatlan hús: steak, sertés, bárány, csirke, kacsa stb.
● Bármilyen friss hal: makréla, tőkehal, lazac, tonhal, tenger gyümölcsei stb.
● Tojás
● Tejtermékek: sajt, tej, vaj, tejszín, joghurt (ideális esetben természetes élő joghurt).
Szénhidrátos ételek
● Bármilyen gyümölcs
● Teljes kiőrlésű gabonafélék: barna rizs, kukorica- vagy rizstészta, quinoa, köles, árpa, zabkása.
● Babok és hüvelyesek: lencse, lóbab, vesebab, csicseriborsó stb.
● Sült burgonya héjában
Fogyasszuk akár zsíros, akár szénhidrátos étkezéshez:
● Bármilyen salátát vagy zöldséget (kivéve a burgonyát, amely szénhidrát). A gombák nem engedélyezettek, mivel elősegítik a Candida albicans kialakulását.
● Tofu/Quorn - vegetáriánus fehérjealternatívák.
● Bizonyos gyümölcsök - olajbogyó, paradicsom és bogyós gyümölcsök.
● Nagyon alacsony zsírtartalmú tejtermékek - tej, túró és joghurt.
● Bármilyen fűszernövény, fűszer és fűszerezés, valamint olívaolaj.
További diétás tippek
● A zsírok és szénhidrátok közötti különbséget a legjobban úgy lehet megjegyezni, hogy a zsírok az arcú dolgokból származnak (szalonna = sertés; vaj = tehén, tojás = csirke stb.), a szénhidrátok pedig a fákról és a földről (gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák, sült burgonya stb.).
● A 2. fázisban alkalmanként egy pohár (ideális esetben) vörösbort is ihatsz egy főétkezéshez.
● A 2. fázisban szükség esetén vagy egy "zsíros" étkezés végén egy-két kocka étcsokoládét (legalább 70%-os kakaótartalmú, ideális esetben 85%-os kakaótartalmú) fogyaszthatunk nassolnivalóként.