, 2022/3/11
A tested naponta több jelet is ad, hogy jelezzen bármilyen egyensúlyhiányt. A hormonháztartás egyensúlyhiánya konkrétan a mellékvesékkel, a pajzsmiriggyel, a bélrendszerrel, a májjal, az étrenddel és más, az életmóddal kapcsolatos tényezőkkel kapcsolatos problémák miatt alakulhat ki
Ez a szervezetben olyan problémák sokaságát eredményezheti, mint a szorongás, depresszió, hangulatingadozás, súlygyarapodás, hajhullás, pattanások, álmatlanság, fáradtság, energiavesztés, emésztési problémák és a vércukorszint kiegyensúlyozatlansága. Ez manapság elég gyakori probléma a rossz táplálkozás és a manapság követett életmód miatt. A hormonális egyensúlyhiány szélsőséges állapotában fontos, hogy szakszerű orvosi segítséget kérjünk.
Mindezek után számos természetes módszer létezik a hormonok szabályozására, szabályozására és kiegyensúlyozására. A testmozgás például pozitív hatással van a hormonokra. Mégis, a hormonális egyensúlyhiány esetén az olyan pihentető gyakorlatok, mint a jóga, segítenek csökkenteni a stresszhormonokat, az olyan ellenállóképességi edzések, mint a pilates és a súlyzós edzés pedig segítenek optimális szinten felszabadítani a hormonokat.
Mik azok a hormonok?
A hormonok lényegében olyan vegyi anyagok, amelyeket az endokrin rendszer mirigyei termelnek. Általában a véráramból jutnak el a szövetekbe és a szervekbe, és olyan üzeneteket közvetítenek, amelyek megmondják a szerveknek, hogy mit és mikor tegyenek.
A hormonális egyensúlyhiány hatása
A hormonok a létfontosságú testi folyamatok szabályozásához kötelezően szükségesek. A hormonális egyensúlyhiány tehát a testi funkciók széles körét érintheti. A hormonok segítik az anyagcsere, a szívritmus, az alvási ciklus, a reproduktív ciklus, a szexuális működés, az általános növekedés, a fizikai fejlődés, a stressz-szint és a testhőmérséklet szabályozását. Ezért a hormonális egyensúlyhiányban szenvedés gyakran vezet olyan tünetekhez, mint az ízületi fájdalom, fáradtság, magas vérnyomás, fejfájás és még sok más.
Élelmiszerek a hormonális egyensúlyhiányért
1. Mandula
A mandula segítő kezet nyújt a vércukorszint szabályozásában. Hosszú távon csökkentheti a II-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Segítenek a szervezetben lévő rossz koleszterinszint csökkentésében is. A mandulát azonban mértékkel kell fogyasztani, mert magas a kalóriatartalma.
2. Avokádó
Az avokádót a világ egyik legegészségesebb gyümölcsének tartják. Egészséges zsírokban és rostokban gazdag. Az avokádó csökkenti az ösztrogén felszívódását és emeli a tesztoszteronszintet. Emellett javítja a szív egészségét is. Az avokádó magas kalóriatartalmú, ezért mértékkel kell fogyasztani. Napi egy negyed avokádó elfogyasztása jótékony hatással lehet az egészségre.
3. Brokkoli
A brokkoli jelentős hatással van a hormonháztartásunkra. Ez annak köszönhető, hogy hatással van arra, ahogyan a szervezet lebontja az ösztrogént. A brokkoli másik fontos eleme a szulforafán. A szulforafánt széles körben vizsgálják a rák és más betegségek kezelésében való hatékonysága miatt. Segít a zsírmájbetegségben is, és növeli a máj méregtelenítési útvonalait, amelyek kritikusak az ösztrogén metabolizálásában. A brokkoli káliumot, kalciumot és magnéziumot is tartalmaz. Ezek olyan fontos ásványi anyagok, amelyek javítják az izmok működését és erősítik a csontokat.
4. Alma
Az alma gazdag forrása a kvercetinnek, egy antioxidánsnak, amely csökkenti a gyulladást a szervezetben. Ez a gyümölcs segít a magas vérnyomás elleni küzdelemben, csökkenti a rák kockázatát, és távol tartja a vírusfertőzéseket. Tökéletes gyümölcs a fogyáshoz, mivel sűrű táplálékot biztosít, miközben alacsony kalóriatartalmú és rostban gazdag.
5. Lenmag
A lenmag beillesztése a napi étrendbe csodákat tehet az egészségeddel. Nagyon gazdag antioxidánsokban, rostokban és egészséges zsírokban. A lenmag régóta az egészséges étrend egyik alapanyaga, mivel rengeteg tápanyagot és esszenciális zsírsavat tartalmaz. Sőt, az őrölt lenmag multifunkcionális és remek ízű. Ez két olyan nagyszerű előny, ami miatt ezt az ételt könnyen beillesztheted az étrendedbe!
6. Zöld tea
A legtöbb ember tisztában van azzal, hogy a zöld tea számos egészségügyi előnnyel jár. Ezzel együtt a szervezet anyagcseréjét is fokozza. A zöld tea befogadja a teanint, egy olyan vegyületet, amely csökkenti a kortizol felszabadulását, ami egy stresszhormon. Antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek csökkentik a gyulladást és csökkentik a betegségek kockázatát.
Hormonális egyensúlyhiányA zöld tea rendszeres fogyasztása segíthet a fogyásban és számos betegség kockázatának csökkentésében is.
7. Áfonya
Az áfonya nemcsak édes ízű, de magas antioxidáns aktivitással is rendelkezik! Fogyassz hetente három-négy csésze áfonyát, hogy javítsd az egészséged. Az áfonyának valójában számos egészségügyi előnye van, például javítja a szív egészségét, megelőzi a húgyúti fertőzéseket és javítja a látást.
8. Tökmag
A tökmag nagyszerű magnéziumforrás. A magnézium a stressz elleni ásványi anyag, amely a C-vitaminnal és a B5-vitaminnal együtt támogatja a mellékveséket és csökkenti a stressz-szintet. Sajnos a stressz kimeríti a magnéziumszintünket. Ezért fontos, hogy rendszeresen fogyasszunk tökmagot a magnéziumszint fenntartása érdekében.
9. Tojás
A tojás egészséges adag kolint tartalmaz, egy olyan vitamint, amely segít nekünk az acetilkolin nevű neurotranszmitter előállításában, amely elengedhetetlen az idegrendszer működéséhez, az agy egészségéhez, a memóriához és a fejlődéshez. A tojás rendkívül gazdag omega-3 zsírsavakban, a gyulladáscsökkentő zsírokban, amelyek segítséget nyújtanak az agynak. Ha az elme és az idegrendszer egészséges, az ember jobban megbirkózik a stresszel. Az embereknek törekedniük kell arra, hogy hagyományos helyett bio, legelőn nevelt tojást vásároljanak.
Ha hormonális egyensúlyhiányban szenved, ezeknek az ételeknek az étrendjébe való beillesztése segíthet javítani az egészségén!
Top diétás tippek a hormonok természetes egyensúlyához
Az étel mint gyógyszer az alapja a hormonok természetes kiegyensúlyozásának. Ezért a szénhidrátok, fehérjék és jó zsírok tökéletes kombinációjából álló, tápanyagban gazdag étrend fogyasztása alapvető fontosságú. Nézzünk tehát 5 olyan ételkategóriát, amelyet megtalálhatsz a konyhádban, és amelyek segítenek a hormonháztartás kiegyensúlyozatlanságának szabályozásában.
1. Egészséges zsírok
Az optimális hormonális működéshez a szervezetednek megfelelő mennyiségű jó zsiradékra van szüksége, mivel a hormonok a zsírtermelésből élnek. Vegyél be egyet a napi étrendedbe, hogy a szervezetedben a jó zsírok tökéletes mennyiségét fenntartsd.
Kókuszolaj: Laurinsavat és MCT-t tartalmaz, ami rendkívül jótékonyan hat a hormontermelésre és elősegíti a fogyást. Emellett gyors energiaforrást biztosít és felgyorsítja az anyagcserét.
Házi fehér vaj\Ghee: Gazdag forrása a zsírban oldódó A-, D-, E- és K2-vitaminoknak. Választhatja az olyan növényi alapú egészséges zsírokat is, mint az avokádóolaj és az olívaolaj. Ezeket a hormontermelés építőköveinek tekintik.
Tojássárgája: Számtalan vitaminban és ásványi anyagban gazdagok, köztük A-, D-, E-, kalciumban, vasban és szelénben. Ezek mind segítenek a hormonszintek természetes kiegyensúlyozásában és az egészséges bőrben.
Diófélék: A sótlan brazil diófélék, a makadámia és a dió gazdag Omega 3-ban. Az Omega 3 gyulladáscsökkentő hatása hozzájárul a hormonháztartás egyensúlyához.
2. Vetőmag-körforgás
A vetőmagciklus egy alternatív gyógymód, amely segít szabályozni a hormonokat. Ez 4 különböző magfajta, azaz tökmag, lenmag, szezámmag és napraforgómag fogyasztásának folyamata. Ez 2 fázisban történik. Az első fázisban a ciklus első 15 napján egy-egy evőkanál tökmagot és lenmagot fogyasszon. A második fázisban egész és nyers szezámmagot és napraforgómagot kell fogyasztani, egyenként 1 teáskanálnyit. Ezek a magvak magas cink- és szeléntartalmúak, és támogatják a pajzsmirigy működését. Ezeket a magporokat hozzáadhatja a napi étkezéséhez, hogy hagyja, hogy megtegye a hatását.
Olvassa el ezt is: 5 módszer a hormonok természetes egyensúlyának megteremtésére
3. Szivárvány diéta
A szivárványdiéta megköveteli, hogy különböző színű ételeket, köztük gyümölcsöket, és zöldségeket építsünk be a napi étrendünkbe. A minden héten más-más színű ételek fajtái maximalizálják a tápanyagok bevitelét, és többféleképpen javítják az egészségedet és az immunitásodat. Minden színből adj hozzá egy-egy élelmiszert a maximális tápanyagbevitel érdekében-
Lila - Brinjal, lila káposzta, fekete áram, mazsola.
Kék - Kék bogyók
Zöld - Brokkoli, káposzta, karfiol, kelkáposzta.
Sárga - Sárga paprika, Sáfrány, Avokádó
Piros - Alma, szilva, görögdinnye, cseresznye, eper, cékla.
Fehér - Banán, gomba, gyömbér, karfiol, karfiol
4. Gyógynövény infúzió
A májad felelős a hormonanyagcseréért és a szervezeted méregtelenítő rendszeréért, amely bizonyos tápanyagoktól és ásványi anyagoktól is függ. Az optimális hormonháztartás érdekében az olyan gyógytea infúzió, mint a tulsi vagy a gyermekláncfűgyökér tea, amely nem tartalmaz koffeint, segíthet a máj méregtelenítési folyamatában és csökkenti a stresszt.
5. Probiotikumok
Sok hormon a bélben, azaz az emésztőrendszerben választódik ki. A nem megfelelő emésztőrendszer és a gyulladások hormonális egyensúlytalansághoz vezetnek, ezért nagyon fontos, hogy gondoskodjunk a bélrendszerről. A megfelelő mennyiségű jó baktérium segít megelőzni a szivárgó bél szindrómát. A probiotikus élelmiszerek segítenek ebben a folyamatban. A túró, az író, a kanji víz és a csontleves olyan erjesztett élelmiszerek, amelyek otthon is könnyen elkészíthetők, és tökéletes megoldást jelentenek az optimális bélrendszeri egészséghez.
A hormonális egyensúlyhiány jelentősen befolyásolhatja az általános egészségi állapotot. Egy dietetikus olyan ételeket ajánl, amelyek segíthetnek fenntartani a hormonális egyensúlyt, és ezáltal javítani az egészséget.