, 2022/3/2
A savas reflux akkor következik be, amikor a gyomorból a sav visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ez gyakran előfordul, de komplikációkat vagy kellemetlen tüneteket, például gyomorégést okozhat. Ennek egyik oka, hogy a nyelőcső alsó záróizma (LES) meggyengült vagy sérült. Normális esetben az LES záródik, hogy megakadályozza, hogy a gyomorban lévő táplálék a nyelőcsőbe kerüljön.
Az elfogyasztott ételek befolyásolják a gyomor által termelt sav mennyiségét. A megfelelő ételek fogyasztása kulcsfontosságú a savas reflux vagy a gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD), a savas reflux súlyos, krónikus formájának ellenőrzésében. A fogyasztandó ételek
A reflux tüneteiA megbízható forrás abból adódhatnak, hogy a gyomorsav a nyelőcsőhöz ér, és irritációt és fájdalmat okoz. Ha túl sok a sav, ezeket a konkrét ételeket beépítheti az étrendjébe, hogy kezelje a savas reflux tüneteit.
Ezen élelmiszerek egyike sem fogja meggyógyítani az állapotát, és a saját tapasztalatai alapján kell döntenie arról, hogy kipróbálja-e ezeket a konkrét élelmiszereket a tünetek enyhítésére.
Mi a GERD?
Normális esetben van egy erős izom, amely a gyomorsavat a gyomorban tartja, ahová való. GERD (gastrooesophagealis refluxbetegség) esetén ez az izom gyenge. Ez lehetővé teszi, hogy a gyomorsav felfelé áramoljon abba a csőbe, amely az ételt a szájából a gyomorba szállítja, az úgynevezett nyelőcsőbe. Ez égő érzést okozhat a mellkasban, amelyet gyakran "gyomorégésnek" neveznek. A GERD-ben szenvedő embereknek más tünetei is lehetnek, mint például nyelési nehézségek, mellkasi fájdalom és köhögés.
Lehet ezt diétával szabályozni?
Vannak olyan étrendek és életmódváltások, amelyek enyhíthetik a GERD tüneteit. Nincsenek azonban olyan erős tudományos adatok, amelyek alátámasztanák bármely konkrét diétás terápiát. Az étrendi változtatások sikere egyénenként változó - ami az egyik embernél beválik, az a másiknál nem biztos, hogy működik. Ezért az étrendjét és az életmódját annak alapján kell beállítania, hogy mi segít a legjobban a tünetein.
Az egyetlen ajánlás, amely minden egyénre érvényes: "HA EGY ÉTELMISZER MEGZAVAR, NE Edd MEG!".
Étrendi változtatások, amelyek segíthetnek:
A 3 nagy étkezés helyett gyakrabban fogyassz kisebb étkezéseket.
Próbálj meg lassabban enni. Törekedj arra, hogy étkezésenként 30 percig tartson.
Kerüld a futás közbeni étkezést. Ülj le és élvezd az ételt.
Kerüld a nagy, magas zsírtartalmú ételeket.
Kerüld a késő esti nassolást vagy a lefekvés előtti étkezést.
Próbálj meg legalább egy hétig étkezési naplót vezetni, hogy nyomon követhesd, mely ételek váltják ki a tüneteket.
Mi a helyzet az életmódváltással?
Néhány szokás megváltoztatása segíthet a GERD-jén. Ne feledd, hogy kerüld a CATS-ot: Koffein, alkohol, dohányzás és stressz.
Próbáld meg korlátozni vagy teljesen abbahagyni a koffeint, hátha javulnak a tünetei. A koffein főként az üdítőkben, a kávéban és a teában található.
Ne fogyassz alkoholt.
Hagyj fel a dohányzással.
Korlátozd vagy csökkentsd a stresszt az életedben. Próbálj meg részt venni egy testmozgásban, jógában vagy meditációs programban.
Kerüld a szűk ruházatot a has körül, beleértve a merevítős melltartókat is.
Ha túlsúlyos vagy, foggy. Már egy kis súlycsökkenés is segíthet.
Próbálj ki 15-30 perces könnyű sétát étkezést követően.
Aludj a bal oldaladon. Ne feledd, hogy "a jobb oldal rossz".
Emeld meg az ágy fejét 6-8 hüvelykkel, hogy alvás közben megelőzd a refluxot. A plusz párnák csak a fejed emelhetik meg. Ehelyett:
Próbálj meg párnákat tenni a matrac és a boxspringek közé az ágy feje mellé.
Vagy használj speciális éket.
Étkezés-tervezési tipp a gyomorégés megelőzésére
Ha gyakori vagy alkalmi gyomorégésed van, néhány tipp szem előtt tartásával segíthetsz csökkenteni a LES lazulásra való hajlamát, és csökkentheted annak valószínűségét, hogy a gyomortartalom (és a gyomorsav) felfröccsenjen a LES felé:
Étkezés után két-három órával kerüld a fekvést. Ha fekszel, fizikailag könnyebb a gyomortartalomnak a LES felé felfröccsennie. Ha felülsz vagy állsz, a gravitáció segít a gyomortartalomnak ott maradni, ahová való - a gyomor alján.
Kerüld a LES-izmot gyengítő dolgokat (például csokoládé, borsmenta, koffein, alkohol, zsíros ételek), valamint azokat az ételeket és italokat, amelyek irritálhatják a sérült nyelőcsőbélnyálkahártyát (citrusfélék és citrusfélék leve, paradicsom és paradicsomlé, valamint chili paprika és fekete bors).
Kerüld a nagy étkezéseket, mert minél nagyobb a gyomor térfogata, annál valószínűbb, hogy a gyomortartalom a LES felé fröccsen. Próbálj meg két-három nagy étkezés helyett négy-öt kisebb étkezést fogyasztani.
Kerüld a magas zsírtartalmú ételeket, mert ezek általában tovább maradnak a gyomorban; a zsíros vagy sült ételek szintén gyengíthetik a LES-izmot.
Kerüld a dohányzást, és kerüld az alkoholt az olyan étkezések előtt, alatt vagy után, amelyek látszólag gyomorégést okoznak (mint például a vacsora). Mind a dohányzás, mind az alkohol gyengíti a LES-izmot.
Próbálj meg legalább két órát várni étkezés után, mielőtt sportolnál, ha úgy érzed, hogy a gyomorégés rosszabbodik sportolás után.
Étkezés után rágózz rágógumit (nem borsmenta ízűt), hogy serkentsd a nyáltermelést (a nyálban lévő bikarbonát semlegesíti a savat) és fokozza a perisztaltikát (ami segít a gyomortartalom gyorsabb mozgatásában a vékonybélbe).
Tervezd meg étkezéseid a lassú, de biztos fogyás elősegítése érdekében, ha túlsúlyos vagy. Különösen a középső testrész körüli súlytöbblet nyomhatja a gyomrot, és növelheti a LES felé felfelé irányuló nyomást.
Igyál egy kis pohár vizet az étkezések végén, hogy segítsen felhígítani és lemosni az esetlegesen a nyelőcsőbe fröccsenő gyomorsavat, javasolja Dr. Shekhar Challa, a Kansas Medical Clinic elnöke és a Spurn The Burn: Treat The Heat című könyv szerzője.
Tervezz gyomorégés-barát italokat, például vizet, ásványvizet, koffeinmentes teát, citrusmentes gyümölcsleveket vagy zsírmentes vagy zsírszegény tejet. A kerülendő italok közé tartoznak a következők:
Szódák: Ezek felpuffaszthatják a hasat, növelve a gyomorban lévő nyomást és elősegítve a gyomorsav felfröccsenését a nyelőcsőbe.
Gyümölcslevek: A paradicsom- és citruslevek irritálhatják a sérült nyelőcsövet.
Az alkoholos italok, a kávé (még a koffeinmentes is), valamint a koffeintartalmú tea és kóla növelheti a gyomor savtartalmát, valamint ellazíthatja a LES-t.
Fogyassz magas rosttartalmú étrendet! Egy nemrégiben készült tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik magas rosttartalmú étkezési tervet követtek, testsúlyuktól függetlenül 20%-kal kisebb volt a savas reflux tüneteinek valószínűsége. Rostot a teljes kiőrlésű gabonafélékben, gyümölcsökben, zöldségekben, babban, diófélékben és magvakban (alapvetően feldolgozatlan növényi ételekben) találsz.
Megfelelő élelmiszerek
Alacsony koleszterinszintű és zsírszegény fehérjék:
A vörös húsokat és a zsíros húsokat összefüggésbe hozták a gyomorégéssel és más savas reflux tünetekkel, ezért ragaszkodjon a nagyon sovány fehérjékhez, mint például a bőr nélküli csirkemell, a friss pulykamell, a darált pulyka és a sovány vágott sertésszelet. Ehet halat és tenger gyümölcseit is.
Nem citrusfélékből készült gyümölcsök:
A citrusfélék savasak, és fokozhatják a savas refluxot. A dinnye, a banán, a körte és az alma remek választás. Bogyós gyümölcsöket és cseresznyét mértékkel fogyasszon.
Zöldségek
Nagyjából minden zöldség mehet a savas reflux diétába, mert a zöldségek alacsony cukor- és zsírtartalmúak, és segíthetnek csökkenteni a gyomorsavat. A leveles zöldségek, a brokkoli, a karfiol, a spárga és a tökfélék nagyszerű választásnak számítanak.
Babok és hüvelyesek:
Az olyan ételek, mint a vesebab, a fekete bab, az edamame és a lencse komoly mennyiségű rostot tartalmaznak. A legtöbb fajta bőségesen tartalmaz foszfort, magnéziumot, folsavat és más mikrotápanyagokat is.
Keményítők:
A burgonya, édesburgonya, cékla, sárgarépa, répa, fehérrépa, paszternák és más keményítőtartalmú zöldségek a savas reflux diéta alapanyaga lehet. A keményítőtartalmú zöldségek sok rostot, vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, és jóllakottságérzetet adhatnak, így nem eszel túl sokat.
Néhány teljes kiőrlésű gabona:
A savas reflux diéta során nem kell kiiktatnod a gabonaféléket. Valójában a zabpehely az egyik legjobb ételnek számít a reflux tüneteinek tompítására. További remek választás a quinoa, az amaránt, a hajdina, a teljes kiőrlésű búza, az árpa és a rizs számos fajtája.
Tojásfehérje:
A tojásfehérje fantasztikus fehérjeforrás, és a savas reflux diéta során bátran fogyaszd. A tojássárgája azonban magas koleszterintartalmú, és savas reflux tüneteket válthat ki.
Egészséges zsírok:
A savas reflux diéta során ajánlott a legtöbb zsírtól távol maradni, de ettől függetlenül az egészséges omega-3 és omega-6 zsírsavakat is be kell vinni. Főzéskor olyan olajokat válasszon, mint az extra szűz olívaolaj és az avokádóolaj a repceolaj helyett. Egészséges zsírokat a dióból, mandulából, tökmagból és más diófélékből és magvakból is szerezhet. Figyeljen azonban az adagok méretére. Még az egészséges zsírokból is túl sok válthat ki tüneteket egyeseknél.
Alacsony zsírtartalmú és könnyű desszertek:
Bár a csomagolt desszertek általában nem biztos, hogy a legjobb ételek az Ön számára, nem akarja, hogy megfosztva vagy korlátozva érezze magát. Élvezze az olyan finomságokat, mint az angyaltorta eperrel, a tejmentes sorbetek és más könnyű, gyümölcsalapú desszertek.
Nem megfelelő élelmiszerek
Vörös húsok és zsíros fehérjék:
A vörös húsokat és más zsíros fehérjéket, például a bőrös csirkecombot összefüggésbe hozták a savas reflux tüneteivel, különösen a gyomorégéssel. Kerülje ezeket az ételeket néhány hétig, és nézze meg, javulnak-e a tünetei.
Magas koleszterintartalmú élelmiszerek:
A koleszterint összefüggésbe hozták a savas refluxszal és a GERD-vel, ezért kerülje az olyan ételeket, mint a tojássárgája, az orgonahúsok, a túlságosan feldolgozott sajtok, az ebédre szánt húsok, kolbászok és hot dogok, valamint a gyorséttermek.
Tehéntej:
A tejtermékek sok savas refluxban szenvedő ember számára kiváltó ételek, de nem mindenkinek. Kerülje a tejtermékeket néhány hétig, hogy lássa, észreveszi-e a tünetek csökkenését. Vannak, akik úgy találják, hogy csak a teljes zsírtartalmú tejtermékek irritálják a refluxukat, de az alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékekkel nincs problémájuk.
Olajok és sült ételek:
Kerülendő olajok közé tartoznak a repce-, szója-, kukorica-, gyapotmag- és vegyes növényi olajok, mivel ezek gyulladáskeltőek lehetnek és kiválthatják a tüneteket. Legyen óvatos minden sült étellel, különösen, ha nem saját maga készítette. A sült ételek magas zsír-, koleszterin- és nátriumtartalmúak.
Fűszeres ételek:
A paprika, a hagyma és a fűszerek sok embernél savas reflux tüneteket váltanak ki, akárcsak a csípős ételek, mint a fokhagyma és a hagyma. Próbálja meg néhány hétig kihagyni ezeket az ételeket az étrendjéből, és lassan adagolja vissza őket, hogy kiderüljön, kiváltják-e a tüneteket.
Kávé:
A koffeint összefüggésbe hozták a savas reflux tüneteivel, mivel ellazíthatja a nyelőcső alsó záróizmát, ami lehetővé teszi a gyomortartalom felfelé történő mozgását. Nincs azonban szilárd bizonyíték, amely ezt az összefüggést bizonyítaná, ezért a koffeint saját belátása szerint iktassa ki.
Szénsavas italok:
A szénsavas italok kiválthatják a refluxot maga a szénsavtartalom vagy a sok üdítőben található koffein miatt. A szénsavtartalom növelheti a gyomorban a nyomást, ami savas refluxhoz vezethet. Vannak, akik gond nélkül fogyaszthatnak szénsavas italokat, ezért próbálja meg csökkenteni ezeket, hogy lássa, mi történik.
Citrusfélék:
A citrom, a lime, a narancs, a grapefruit és az ananász magas savtartalommal rendelkeznek, és hozzájárulhatnak a refluxhoz. Egyesek azonban úgy találják, hogy csak a nap későbbi szakaszában reagálnak a citrusfélékre. Próbálja meg a citrusfélék fogyasztását a reggeli idejére korlátozni.
Paradicsom:
A citrusfélékhez hasonlóan a paradicsom is magas savtartalmú, és egyeseknél hozzájárulhat a refluxhoz. Tartózkodjon a paradicsom vagy bármi más paradicsommal készült étel, például salsa, spagettiszósz, chili vagy pizza fogyasztásától, hogy megnézd, javulnak-e a tünetei.
Csokoládé:
A kávéhoz hasonlóan a csokoládé is tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek savas reflux tüneteket válthatnak ki - ebben az esetben a metilxantin nevű anyagról feltételezik, hogy nyilvánvaló egészségügyi előnyei ellenére tüneteket okoz. Ha mégis csokoládét eszel, csak mértékkel fogyaszd.
A savas reflux diéta és más életmódbeli megoldások követése segíthet a savas reflux csökkentésében, sőt talán még a megszüntetésében is.
Az emberek túlnyomó többségénél a savas refluxot és a GERD-t életmóddal kapcsolatos tényezők idézik elő, többek között:
Dohányzás
Túlzott alkoholfogyasztás
Elhízás
magas zsírtartalmú étrend
Magas savtartalmú étrend
Fűszerekben gazdag étrend
Magas cukortartalmú étrend
Koffeinben gazdag étrend
Nagy, késő esti étkezések, különösen lefekvés előtt.
Stressz